Kronika

2022 metai

Inspekcija apdovanojo gražius lietuviškus įmonių pavadinimus pasirinkusius vadovus. Laureatus sveikino Kultūros ministerijos kancleris Rolandas Kvietkauskas, Valstybinės kalbos inspekcijos viršininkas Audrius Valotka, Lietuvos pramonininkų konfederacijos generalinis direktorius Ričardas Sartatavičius. „Pastaruoju metu girdime vis daugiau priekaištų, kad būsimiems verslininkams labai trukdo mūsų kalbos suvaržymai rinktis bet kokius pavadinimus. Šis konkursas yra savotiškas atsakymas tiems, kurie tvirtina, kad įmonėms tenka susidurti su problemomis dėl sunkiai ištariamų ir nesuprantamų lietuviškų pavadinimų“, – mintimis dalijosi konkurso sumanytojas, Valstybinės kalbos inspekcijos viršininko pavaduotojas Donatas Smalinskas. Apie įdomius, keistus, originalius pavadinimus pasakojo Inspektavimo skyriaus vedėjas Arūnas Dambrauskas, vyriausioji inspektorė Ramunė Kanišauskaitė visus ankstesnių metų laureatus. Apie tai, kaip šis konkursas padėjo pritraukti sėkmę mintimis dalijosi „Daktaro deserto“ vadovas Marius Dijokas, koncertavo pianistas Linas Dužinskas, renginį vedė LRT radijo žurnalistas Edvardas Kubilius. Portalo ,,Delfi.lt” lankytojai buvo pakviesti rinkti vieną iš 22 pavadinimų. Rinkimus laimėjusiai įmonei „Mįslius“ apdovanojimą įteikė šio portalo rubrikos „Verslas Plius“ redaktorė Ugnė Karaliūnaitė.

2021 metai

     Iš visų registruotų pavadinimų Valstybinė kalbos inspekcija išrinko šiuos: „Daktaras desertas“, „Kadrų kadras“, „Kiauras dangus“, „Laimės pupa“, „Pilna gyvenimo“, „Šokoladinis mėnulis“ iš Vilniaus m., „Balta gilė“ iš Vilniaus r., „Akimirkos sodas“ iš Kauno m., „Pažadukas“ iš Kauno r., „Karšio uodega“ iš Neringos, „Miško skliautas“ iš Alytaus r., „Puodynė“ iš Kėdainių r., „Sena svirtis“ iš Radviliškio r., „Sodo sakmės“ iš Kaišiadorių r., „Toks kitoks“, „Veržlus verslas“ iš Panevėžio m., „Samanota pieva“ iš Panevėžio r.

     Konkurso dalyviai pagerbti nuotoliniame renginyje. Nugalėtojus sveikino kultūros viceministrė Daiva Urbanavičienė ir Inspekcijos viršininkas Audrius Valotka. Kalbėjo dizainerė, juvelyrikos namų YURGA įkūrėja Jurga Lago, gyvenanti ir dirbanti Ispanijoje. Konkurso sumanytojas, Inspekcijos viršininko pavaduotojas Donatas Smalinskas apžvelgė 13 metų istoriją, Inspektavimo skyriaus vedėjas Arūnas Dambrauskas pasakojo, kokių įdomių, originalių ar net keistų pavadinimų registre pastebėjo šiais metais, vyriausioji inspektorė Ramunė Kanišauskaitė priminė ankstesnių metų laureatus. Apie tai, kaip sekasi dirbti turint lietuviškus pavadinimus, pasakojo aštuntus metus veikiančios įmonės „Siūlo galas“ vadovas Julius Kaluževičius, MB „Pumpurai“, įsteigtos 2018 m., vadovė Rūta Vaitiekūnienė ir pernai tarp nugalėtojų patekusios IĮ „Kvepia pasakom“ vadovė Monika Elijošienė.

     Iš šių 17 pavadinimų labiausiai patinkantį rinko ir „Delfi“ skaitytojai. Daugiausiai balsų surinkusią įmonę „Daktaras desertas“ sveikino šio portalo vyriausioji redaktorė Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė. Įspūdžiais dalijosi ir šių metų nugalėtojai – pasakojo, kas juos įkvėpė ir skatino rinktis lietuviškus pavadinimus, turėjo galimybę transliacijos metu atskleisti savo kūrybiškumą, parodyti, kaip pavadinimas dera ne tik su veikla, bet ir su aplinka. Renginį vedė LRT radijo žurnalistas Edvardas Kubilius.

     Įrašą galima matyti Valstybinės kalbos inspekcijos „YouTube“ kanale, žr. čia.

2020 m. vasario 21 dieną Kultūros ministerijoje apdovanoti Gražiausių lietuviškų įmonių pavadinimų konkurso nugalėtojai. Šventės proga sveikinimo žodį tarė kultūros viceministrė Gintautė Žemaitytė, Valstybinės kalbos inspekcijos viršininkas Audrius Valotka, Laisvosios rinkos instituto tyrimų vadovė Guoda Azguridienė. Gražiausių lietuviškų įmonių pavadinimų konkurso komisijos pirmininkas, Inspektavimo skyriaus vadovas Arūnas Dambrauskas papasakojo apie konkurso organizavimą ir pavadinimų įvairovę, Inspekcijos viršininko pavaduotojas, šio konkurso sumanytojas Donatas Smalinskas atskleidė, kuo jį sužavėjo šių metų pavadinimai, vyriausioji inspektorė Ramunė Kanišauskaitė priminė konkurso istoriją, ankstesnių metų laureatus. Išrinkta šešiolika konkurso laureatų: „Aušra kelyje“, „Graži kaimynystė“, „Jaukus patarimas“, „Nepalik vieno“, „Popierinis kirtis“, „Svajojantis medis“, „Šaukšto kelionė“ iš Vilniaus, „Pašto balandis“ iš Vilniaus rajono, „Rimti dalykai“, „Sava sesė“ iš Kauno, „Basa žemė“ iš Jonavos, „Vilko daina“ iš Jonavos rajono, „Gero oro“ iš Palangos, „Labos nakties“ iš Alytaus, „Kvepia pasakom“ iš Šiaulių, „Kiemo vaikai“ iš Šiaulių rajono. Gražiausią įmonės pavadinimą rinko ir naujienų portalo „Delfi“ skaitytojai. Iš 16 Inspekcijos išrinktų pavadinimų buvo galima balsuoti už vieną labiausiai patikusį. Iš viso savo nuomonę pareiškė rekordinis lankytojų skaičius – 25 tūkstančiai 536 portalo „Delfi“ skaitytojai. Nugalėtoją paskelbė ir prizą įteikė portalo „Delfi“ verslo naujienų redaktorė Viktorija Chockevičiūtė.

Kultūros ministerijos nuotr.

2019 m.

Kultūros ministerijoje apdovanoti Gražiausių lietuviškų įmonių pavadinimų konkurso nugalėtojai. Šiais metais laureatėmis paskelbta 18 įmonių: Desertinė „Atostogos“, „Baltas varnas“, „Buvo kartą“, „Darnios ribos“, „Dovanosis“, „Kalba skaičiai“, „Laimės siūlas“, „Nesušlapk“, „Pirmas blynas“, „Pumpurai“, „Ratuoti mėsainiai“, „Sąjungininkai“, „Skruzdis“, „Svarbi žuvis“, „Takus“, „Tylus ūžesys“, Kūrybos studija „Virsmas“, „Viskas ore“. Jos išrinktos iš 2018 metais Registrų centre įregistruotų 11 723 juridinių asmenų.  

     Nugalėtojus sveikino kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkas Audrys Antanaitis, Lietuvos policijos kapelionas kunigas Algirdas Toliatas. Apie konkurso tikslus kalbėjo, istoriją priminė ir mintimis apie naujus įmonių pavadinimus pasidalijo organizatoriai – laikinai einantis Kalbos inspekcijos viršininko pareigas Donatas Smalinskas, Inspektavimo skyriaus vedėjas Arūnas Dambrauskas ir vyriausioji inspektorė Ramunė Kanišauskaitė. Kolegas sveikino keli praėjusių metų konkurso nugalėtojai: įmonės „Žydinčios sienos“ direktorė Rasa Jaskevičiūtė, floristikos studijos „Gėlių burtai“ vadovė Loreta Švogžlytė ir mažosios bendrijos „Dangaus katės“ įkūrėjas Povilas Stankūnas. Laureatams diplomus įteikė kultūros viceministrė Gintautė Žemaitytė ir Kalbos inspekcijos vadovas Donatas Smalinskas. Savo nugalėtoją išrinko ir naujienų portalo DELFI skaitytojai. Ja tapusiai bendrovei „Tylus ūžesys“ specialųjį prizą įteikė „Delfi“ verslo naujienų redaktorius Paulius Paulaitis.

2018 m.

Inspekcija skatina verslininkus suteikti įmonėms ne tik įdomius, originalius, bet ir lietuviškus, taisyklingus vardus ir nuo 2009 metų kasmet rengia Gražiausių lietuviškų įmonių pavadinimų konkursą. Į apdovanojimą galėjo pretenduoti įmonės, ankstesniais metais įregistruotos Registrų centre. 2017 metais jų buvo 11 373.

Kalbos inspekcija iš praėjusiais metais įregistruotų juridinių asmenų pavadinimų išrinko šiuos: UAB „Kaip nulieta“, UAB „Jaukumo laikas“, MB „Dangaus katės“, UAB „Kikilis“, UAB „Gėlių burtai“, UAB „Žydinčios sienos“, MB „Širdis apsalo“ iš Vilniaus, MB „Neatrastos spalvos“, MB „Vyrų kalvė“ iš Kauno, MB „Pilnas samtis“, MB „Vienas vienintelis“ iš Kauno rajono, MB „Riedu“ iš Plungės, MB „Balta laja“ iš Utenos rajono, UAB „Visi keliai“ ir MB „Miego karaliai“ iš Tauragės.

Gražiausių lietuviškų įmonių pavadinimų konkurso nugalėtojai buvo pagerbti Kultūros ministerijoje Tarptautinės gimtosios kalbos dienos proga.

Sveikinimo žodį tarė kultūros viceministrė Gintautė Žemaitytė ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkas Audrys Antanaitis, viešo žodžio reikšmę mūsų gyvenime akcentavo Inspekcijos viršininkas Donatas Smalinskas, apie įdomiausius pavadinimus kalbėjo viršininko pavaduotojas Arūnas Dambrauskas, šio konkurso rengimo istoriją prisiminė vyriausioji inspektorė Ramunė Kanišauskaitė. Nugalėtoją rinko ir naujienų portalo DELFI skaitytojai. Daugiausia balsų surinkusi įmonė „Žydinčios sienos“ apdovanota specialiu prizu.

Portalo „Delfi“ nuotrauka

2017 metų nugalėtojai: „Apkabink mėnulį“, „Pusė karalystės“, „Tiesios kreivės“, „Vėjo žingsniai“ ir „Teisingumo vartai“ iš Vilniaus, „Duomenų palėpė“, „Ližė smaližė“ iš Kauno, „Juodaragis“ ir „Juostė“ iš Šiaulių, „Šimtalapė“ iš Alytaus, „Cinamono rūkas“ iš Anykščių, „Dūzgutis“ iš Kauno rajono, „Žydėjimas vyšnios“ iš Šilalės rajono, „Balta sala“ iš Trakų rajono.

Gražiausių lietuviškų įmonių pavadinimų konkurso nugalėtojai vasario 21 d. pagerbti Kultūros ministerijoje. Renginio dalyvius pasveikino Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė Daiva Vaišnienė, Lietuvos verslo konfederacijos generalinis direktorius Algimantas Akstinas, kultūros ministrės patarėjas Evaldas Stankevičius. Kalbos inspekcijos viršininkas Donatas Smalinskas, viršininko pavaduotojas Arūnas Dambrauskas, vyriausioji inspektorė Ramunė Kanišauskaitė aptarė konkurso tikslus, organizatorių įžvalgas ir atradimus. Mintimis ir įspūdžiais dalinosi ankstesnių metų konkurso laureatai. Naujienų portalo „Delfi“ žurnalistė Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė pasveikino daugiausia balsų pelniusią bendrovę „Apkabink mėnulį“ ir įteikė specialųjį prizą. Koncertavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentas Deividas Staponkus ir jo klasės mokiniai: Viktorija Bedalytė (sopranas), Edgaras Davidovičius (tenoras), Kšištofas Bondarenko (bosas), koncertmeisterė Tatjana Burlakova, renginį vedė diktorius Juozas Šalkauskas.

2016 m. iš daugiau kaip 10 tūkstančių juridinių asmenų pavadinimų, įregistruotų 2015 metais, Inspekcija išrinko šiuos: MB „Atgiję raštai“, UAB „Juokiasi puodas“, MB „Pasaka tikiu“, UAB „Vyšnių sodai“, MB „Vyrai virtuvėje“, MB „Rami galva“ iš Vilniaus, UAB „Debesynas“, MB „Mikim“, UAB „Protingieji kurmiai“, UAB „Švaros vilkai“ iš Kauno, UAB „Pilnatvė“ iš Anykščių, MB „Čiulba ulba“ iš Birštono, UAB „Šarkos drabužinė“ iš Jonavos, UAB „Kadagio dūmas“ iš Kaišiadorių ir UAB „Saldišius“ iš  Kelmės. Kultūros ministerijoje buvo apdovanoti konkurso laimėtojai. Laureatus sveikino kultūros viceministrė Patricija Poderytė, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė Daiva Vaišnienė, Kultūros ministerijos Meno ir kūrybinių industrijų politikos departamento direktorė Irena Seliukaitė. Kalbos inspekcijos viršininkas Donatas Smalinskas, viršininko pavaduotojas Arūnas Dambrauskas ir vyriausioji inspektorė Ramunė Kanišauskaitė papasakojo, kaip šiais metais sekėsi rinkti gražiausius pavadinimus, kokie vardai registruoti 2015 metais, priminė ankstesnių metų nugalėtojus. Iš 15 laimėtojų gražiausiu pavadinimu portalo „Delfi“ skaitytojai išrinko MB „Mikim“. Nugalėtoją pasveikino ir specialųjį prizą įteikė portalo vyriausioji redaktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė. Renginį vedė Juozas Šalkauskas.

Susirinkusiuosius pasveikino kultūros viceministrė Patricija Poderytė

 

Kalbos inspekcijos viršininkas Donatas Smalinskas supažindino su Gražiausių įmonių pavadinimų konkurso istorija

Ankstesnių metų konkurso laureatai pasidalijo savo mintimis, išsakė palinkėjimus

2015 m.  išrinkti šie įmonių pavadinimai: „Basa pieva“, „Dailu“, „Margi dygsniai“, „Pipirai meduje“, „Rūko karoliai“ ir „Šalčio meistras“ iš Vilniaus, „Dūzgynė“ ir „Pupa supa“ iš Kauno, „Grybų lietus“ iš Panevėžio, „Saulės sauja“ iš Kauno rajono, „Išjunk tamsą“ iš Kaišiadorių rajono. Įmonių vadovams diplomus įteikė kultūros viceministrė Patricija Poderytė. Naujienų portalo „Delfi“ prizu apdovanotas skaitytojų išrinktas pavadinimas „Dūzgynė“.

2014 m.  nugalėtojai – uždarosios akcinės bendrovės „Akacijų užuovėja“, „Lėti virėjai“, „Namo akys“, „Saldi prabanga“, „Siūlo galas“, „Skaičių miškas“, „Skardinukas“, „Švarūnas“, mažosios bendrijos „Džiaugsmo blykstė“, „Genio uoksas“, „Sapnų namai“, „Verslo laiptai“, „Žinių medis“. Diplomus už gražų lietuvišką įmonės pavadinimą nugalėtojams įteikė kultūros ministras Šarūnas Birutis. Portalo „Delfi“ skaitytojams gražiausias buvo pavadinimas „Siūlo galas“.

2013 m. išrinkti UAB „Lauro lapas“, UAB „Medaus namai“, IĮ „Siūtas sapnas“, UAB „Imbiero debesys“, UAB „Raidynėlis“, UAB „Tvirta jungtis“ iš Vilniaus, UAB „Dangaus pupos“ iš Kauno, MB „Dvyna“ iš Klaipėdos, IĮ „Alpinukas“ ir UAB „Pelėdžiukų pamokos“ iš Panevėžio. Tarptautinę gimtosios kalbos dieną nugalėtojai buvo pagerbti Kultūros ministerijos Baltojoje salėje. Portalo „Delfi“ skaitytojams gražiausias buvo pavadinimas „Medaus namai“.

2012 m. ketvirtą kartą surengtą Gražiausių lietuviškų įmonių pavadinimų konkursą laimėjo uždarosios akcinės bendrovės „Burbulai“ (Vilnius), „Dangiški migdolai“ (Vilnius), „Džiuga“ (Mažeikių r.), „Laimės pasaga“ (Vilniaus r.), „Magiškos rankos“ (Druskininkai), „Puošeiva“ (Klaipėda), „Pabalnotas vėjas“ (Kaišiadorių r.), „Tikslus taškas“ (Vilnius), „Skanulis“ (Vilnius), „Vaikystės sodas“ (Vilnius), individualios įmonės „Lakštingalė“ (Panevėžys) ir „Saulės dukros“ (Šiauliai). Portalo „Delfi“ skaitytojai daugiausia balsavo už pavadinimą „Tikslus taškas“.

2011 m. vasario 21 d. apdovanotos šios įmonės: „Aš augu“, „Auksinio elnio dvaras“, „Dovanų stotelė“, „Gražių šypsenų namai“, „Katino dienos“, „Keturios pėdutės“, „Penki vėjai“, „Šokolado upė“, „Žalios rasos“, „Žirnio krautuvėlė“. Portalo „Delfi“ skaitytojams gražiausias buvo pavadinimas „Auksinio elnio dvaras“.

2010 m. vasario 21-ąją Vilniaus mokytojų namuose vykusioje šventėje Kalbos inspekcija apdovanojo dešimt gražių lietuviškų įmonių pavadinimų: UAB „Mažasis draugas“ (Kaunas), UAB „Skruzdėliukai“ (Klaipėda), VšĮ „Pramogų malūnas“ (Klaipėda), IĮ „Saldymetis“ (Alytus), UAB „Pajūrio vartai“ (Kretinga), Vilniuje įsikūrusias UAB „Duomenų greitkelis“, UAB „Lietaus meistrai“, UAB „Saldus kraitis“, UAB „Teisės tiltas“, IĮ „Stebuklų pieva“. Pavadinimai išrinkti iš daugiau kaip 8 tūkstančių firmų vardų, įregistruotų 2009 metais. Interneto portalo „Delfi“ specialiu prizu ir diplomu apdovanota UAB „Skruzdėliukai“ – šis pavadinimas buvo gražiausias portalo „Delfi“ skaitytojams.

2009 m. vasario 21 d. Vilniaus mokytojų namų svetainėje vyko Tarptautinei gimtosios kalbos dienai skirtas vakaras. Jo metu Valstybinė kalbos inspekcija pirmą kartą apdovanojo Vilniaus įmones, 2008 m. įregistravusias gražiausius lietuviškus pavadinimus. Apdovanojimus gavo UAB „Kiemo bitės“, UAB „Samtukas“, UAB „Gėlių pieva“, UAB „Akmenukai“ ir karių motociklininkų klubas „Perkūnas“.